Čínský nový rok 2018 – problémy s objednávkami

Autor: Český Aliexpress
Úterý, 8 Květen, 2018

Komentáře: přidej komentář.

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdičky (Hlasů: 7 403 , Průměr: 4,99)

Čínský nový rok (ČNR) začíná 16. února a trvá do 2. března 2018.  Během této dovolené jsou všechny továrny zavřené. Bez výjimky. Zatímco oficiální dovolená trvá asi týden až deset dní, většina továren je uzavřena celý měsíc. Tato doba je obzvláště riziková pro produkty, které mají být dodány v jarní sezoně.  V tomto článku Vám vysvětlíme, jak se můžete vyhnout zpožděným objednávkám během čínského nového roku.

 

1. Masová výroba a vývoj vzorků se zastaví jeden až dva týdny před čínským Silvestrem.

Čínský silvestrovský večer je stanoven na 16. ledna 2018 a všichni dodavatelé začnou ukončovat operace jeden až dva týdny předem. Jako takový ČNR zastavuje hromadnou výrobu a dokonce i příjem objednávek mnohem dříve, než mnozí kupující očekávají. Vina tedy není jen u prodejce, který Vám zboží na Aliexpress nebo GearBest prodává, ale i u výrobce.

Různí prodejci uzavírají své obchody v různé termíny, právě na základě uzavření továren jejich dodavatelů. Pokud tedy spěcháte na doručení např. svatebních dekorací, tak se nejprve dohodněte s prodejcem, zda daný termín dodání opravdu stihne. Jinak se může stát, že zboží nebude doručeno včas.

Administrativní pracovníci zůstávají v pracovním procesu déle, než pracovní linky, takže mohou dřívější objednávky bez problému vyřídit.

 

2. Produkce je zastavena nejméně dva týdny po Čínském silvestrovském večeru

Zatímco oficiální svátek trvá zhruba pět pracovních dnů ( plus dva víkendy), většina pracovníků zůstává ve svých domovských provinciích na další týden nebo dva. To vysvětluje, proč většina dodavatelů není v podnikání dva a někdy dokonce i tři týdny po Čínském silvestrovském večeru.

Připravte se, že někteří prodejci Vám vůbec nebudou odpovídat na Vaše zprávy. Pokud máte nějaký dotaz, tak prodejci určitě napište a chvili vyčkejte, až Vám odpoví.

 

3. Vrátit se zpět do běžného procesu může chvíli trvat

Nakonec se všechno vrátí k normálu. Pravdou je, že mnoho výrobců se snaží v průběhu týdnů po Čínském novém roce vrátit do normálního režimu provozu. Jedním z problémů jsou pracovníci, kteří se například už zpět do práce nevrátí a neoznámí tuto skutečnost ani svému zaměstnavateli. Takové jednání může prodejci způsobit vážné narušení dodavatelského procesu. Prodejce musí hledat nové pracovníky a nahradit je například nováčky.

Navíc na prodejce čeká po dovolené velké množství objednávek, které se snaží, co nejrychleji vyřídit. Po těchto svátcích mějte s objednávkami a prodejci prosíme strpení.

 

4. Jak se vyhnout vážným zpožděním kvůli čínskému novému roku

Nyní, když jste si vědomi poněkud složité dynamiky čínského nového roku, je na čase vysvětlit, jak můžete předejít souvisejícím zpožděním.

Zadejte objednávky včas: Ujistěte se, že prodejce stihne Vaši objednávku odeslat ještě před začátkem Čínského nového roku. Nejpozději na konci ledna. Pokud si necháváte šít např. svatební šaty na míru, tak doporučujeme kontaktovat prodejce ještě mnohem dříve.

Buďte s prodejcem v kontaktu: Čtěte zprávy od prodejce, kde Vás informuje, že už objednávku zaslal. Případě mu sami napište, pokud vidíte, že pořád nebyla Vaše objednávka odeslána.

Sledujte zásilku pomocí sledovacího čísla – Jak sledovat zásilky  z Číny

Otevřete spor: Pokud Vám prodejce potvrdil, že zboží dostanete včas, tak se nebojte otevřít spor. Máte nárok na to, aby byl dodržená obchodní dohoda mezi Vámi a prodejcem.

Prodlužte si ochrannou lhůtu: Jestli na objednávku nepospícháte a nechcete otevírat spor, tak si nechte prodloužit ochrannou lhůtu. Objednávka by Vám měla dorazit, ale pouze později.

5. Časová osa ČNR 2018

  • 2. února: Někteří dodavatelé a subdodavatelé zastavují výrobu, což způsobuje narušení dodavatelského řetězce
  • 9. února: Mnozí pracovníci již opustili továrny. Obchodní zástupci, inženýři a vedoucí pracovníci mohou zůstávat ještě pár dní  déle.
  • 13. února: Všichni zaměstnanci opustili továrnu
  • 16. února: Čínský Silvestr
  • 6. března: Zaměstnanci, většinou obchodní zástupci a někteří inženýři, se začínají vracet. Ostatní mohou mít prodloužené svátky.
  • 13. března: Většina zaměstnanců, včetně pracovníků montážní linky, je zpět v továrnách.
  • 28. března: Výrobní proces a prodej se opět obnovuje.

 

6. Důležitá data ČNR

Na rozdíl od gregoriánského Silvestra, které se konají každý rok ve stejný datum, začíná a končí čínský Nový rok v různé kalendářní dny.

Níže uvádíme seznam kalendářních dnů pro ČNR na dalších deset let, ať si můžete včas objednat.

2018: 16. února
2019: 5. února
2020: 25. ledna
2021: 12. února
2022: 1. února
2023: 22. ledna
2024: 10. února
2025: 29. ledna
2026: 17. února
2027: 6. února

 

7. Jsou skutečně všichni dodavatelé během čínského nového roku zavření?

Ano, všechny továrny jsou během tohoto období uzavřeny. Bez výjimky. Požádat dodavatele, aby udržoval výrobu během ČNR, je stejný, jako požadavek u nás na práci přes Vánoce. Zatímco někteří z nás to stále dělají, není to něco, co by bylo možné standardně očekávat.

8. Oslavují ČNR všechny země v Asii?

Ne. Asie je mnohem větší než jen Čína. To znamená, že lunární rok (což je správný termín pro ČNR) se slaví ve Vietnamu a mezi čínskou komunitou v jihovýchodní Asii. To znamená, že narušuje výrobu pouze v Číně a v menší míře ve Vietnamu. Posledně jmenovaný oslavuje vietnamský Nový rok dne 16. února, který je tentýž den jako v Číně.

 

 

 

 

 

 


alisuperstar-logo

POZOR: Bez této pomůcky raději na Aliexpress nenakupujte! Co všechno pomůcka umí?

1. Srovnává ceny produktů

2. Zobrazí cenovou historii produktů

3. Přepočítá ceny na české koruny - Kč

4. Ověří důvěryhodnost prodejce

5. Vyhledává podle obrázků

6. Odkazy na značkové zboží

7. Hlída Vám ochrannou lhůtu

Více informací najdete na www.AliSuperstar.cz a taky v našem podrobném článku , kde vysvětlujeme, co všechno doplněk umí a jak ho používat.

Přidat do prohlížeče CHROME

Přidat do prohlížeče OPERA

Přidat do prohlížeče MOZILLAZapojit se do diskuze

Český Aliexpress a nákupy z Číny? Naše návody v češtině Vám pomůžou s nákupy na Aliexpress. Kvalitní články a naše recenze vybírají ty nejlepší obchody na Aliexpress.

Český Aliexpress - Ali v češtině

Více:
Recenze GearBest fen vysousec vlasu
Fén nebo-li vysoušeč vlasů z GearBest

Většina z nás používá fén téměř každý den a je jedno jestli se jedná o muže nebo ženu. Fén najdete...

Zavřít