Za co dostala Česká pošta pokutu a na co máte právo?

Autor: Český Aliexpress
Neděle, 17 Červen, 2018

Komentáře: přidej komentář.

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdičky (Hlasů: 5 743 , Průměr: 4,98)

Komu z Vás se stalo, že jste byli celý den doma, ale přesto jste ve schránce našli dodací lístek a museli jste jít pro balíček na poštu? Nám osobně se tato situace stala již několikrát. Pošťačka balíček sebou ani nebrala, nezazvonila a pouze hodila lístek do schránky. Zkoušeli jsme volat o opakované dodání, ale bez výsledku.

 

Nakonec jsme si pro balíček museli zajít osobně na poštu. A kvůli jednomu balíčku jsme si vystáli často i hodinovou frontu na pražské poště. Když jsme chtěli podat stížnost, tak nám sami pracovníci České pošty řekli, že to tak pošťačky dělají. Je Vám tato situace povědomá? Budeme se muset ozvat, jako to udělal adresát z Benátek nad Jizerou nebo se Česká pošta již poučila?

 

Stížnost na automatické uložení balíčků na poště

Adresátovi z Benátek nad Jizerou nebyly doručeny 3 obyčejné dopisy, tak podal stížnost. Český telekomunikační úřad situaci přezkoumal a uložil České poště pokutu 2000 Kč. Není to sice nijak závratná částka pro tak velkou společnost, ale je dobré vědět, že se tím začal už někdo zabývat. Tento případ by pro nás měl být inspirací v tom, abychom takové případy nepřehlíželi a podali reklamaci. V tomto případě Česká pošta sama přiznala, že se jednalo o pochybení doručovatele.

 

V jakém případě může doručovatel balíček nechat přímo na pobočce České pošty?

Existují samozřejmě vyjímky, kdy Vám doručoval balíček nebo zásilku může nechat na pobočce pošty. Vyhláška uvádí tyto případy:

 1. cesta na určenou adresu je spojená s důvodnými obavami z ohrožení života, zdraví nebo majetku
 2. pokud se místo dodání nachází mimo sídelní celek a není dostupné po veřejně přístupné pozemní komunikaci
 3. zásilka nebo poukázaná částka převyšuje hodnotu 150 tisíc korun

 

Zásady pro dodávání poštovních zásilek 

Česká pošta na svých stránkách uvádí Obecná ustanovení, kde popisuje na co vlastně máte právo.

 1. Podnik zajišťuje dodání v každý pracovní den, a to jednou denně.
 2. Způsob dodání je závazně určen tím, jakou poštovní službu zvolil odesílatel. Podnik je povinen jeho přání plně respektovat.
 3. Adresát může způsob dodání ovlivňovat jen tehdy, není-li to v rozporu se smlouvou, kterou odesílatel uzavřel s podnikem.
 4. Pokud podnik adresáta vyzývá, aby si vyzvedl poštovní zásilku nebo poukázanou peněžní částku na poště nebo aby učinil jiný, pro dodání nezbytný úkon, uvede na příslušném dokladu poučení o tom, jak si má adresát počínat.
 5. Jestliže zdravotní stav adresáta neumožňuje, aby se dostavil osobně k poště, podnik na vyzvání zajistí v místě, kde se adresát zdržuje:
  a. dodání uložené poštovní zásilky nebo poukázané peněžní částky,
  b. převzetí žádostí uvedených v bodech 11, 13, 15, 18, 19 a 22.
 6. Kterákoliv pošta na požádání sdělí, která pošta je pro danou adresu určena za adresní.

 

TIP: Podívejte se na tento článek

Kuriózní případy České pošty a doručení balíčků z Číny

 

Ceska posta aliexpress zasilka nedorucena 5

Sledování zásilek z Aliexpress

Určitě Vám doporučujeme sledovat pohyb Vašich zásilek z Aliexpress. Častokrát zjistíte, že prodejce objednávku odeslal během 2  dnů, ale největší zdržení bude u nás na celnici nebo České poště. Jak zjistíte sledovací číslo zásilky z Aliexpress najdete v návodu Jak sledovat zásilky. Dozvíte se, na kterých stránkách můžete zjisti polohu Vašeho balíčku.

 

Co dělat, když Vás doručovatel nezastihne doma

Když Vás pošťačka opravdu doma nezastihne a Vy ve schránce objevíte „Výzvu k vyzvednutí zásilky“, tak nemusíte hned běžet na poštu. Existují i jiné způsoby, jak se k zásilce dostat. Když vše funguje, tak jak má, tak by Vám měla pošta na požádání opakovaně doručit Vaši zásilku. Podrobný postup, jak postupovat v případech, kdy Váš doručovatel nezastihne doma najdete na stránkách České pošty.

 

Nedostatek pracovníků České pošty

Už od začátku roku řešil Český telekomunikační úřad stovky reklamací. Podle mluvčího státního podniku Matyáše Vitíka je to nedostatkem zaměstnanců, hlavně tedy doručovatelů. Následkem toho zaměstnanci pracují pod stresem a chybují. Pokud tedy hledáte práci, tak se můžete obrátit na Českou poštu.

★ Průměrná mzda na poště 

V roce 2017 byla průměrná mzda na poště 23 895 korun, což je zhruba o pět tisíc korun méně, než je celorepublikový průměr. 

 

Na koho se mám obrátit, když chci podat stížnost?

a) Reklamace poštovní zásilky přímo u České pošty

Zásilku můžete reklamovat přímo u České pošty. Jaké platí zásady a pravidla pro reklamace uvádí přímo na svých stránkách. Pokud však neuspějete, tak existují i další cesty, jak dosáhnout spravedlivého výsledku.

b) Kontaktovat Český telekomunikační úřad

Podat žádost o přezkoumání Vašeho případu přímo na ČTU. Český telekomunikační úřad jako národní regulátor služeb elektronických komunikací a poštovních služeb je zákonem zmocněn rozhodovat tyto druhy sporů:

c) Další organizace, které se v ČR zabývají ochranou spotřebitele v oblasti telekomunikací a poštovních služeb

 • Česká obchodní inspekce (ČOI)
 • Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ)
 • Policie České republiky (PČR)
 • Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO)
 • Občanské sdružení spotřebitelů TEST

 

Na organizace uvedené v bodech b) a c) se můžete samozřejmě obrátit i v případech, kdy budete chtít reklamovat zásilku od jiného doručovatele, než je Česká pošta.

 

Kuriózní případy doručovatelů České pošty

Na závěr se s Vámi chceme ještě podělit o další osobní zkušenost s doručovatelkou České pošty. Byli jsme na návštěvě u rodiny, která bydlí v rodinném domě. Ostatní členové rodiny byli na výletě a my se chystali také na odjezd. V tom jsme slyšeli zvonek. Jelikož jsme byli v druhém patře, tak jsme chtěli přes okno vykouknout, kdo zvoní. To už jsme, ale viděli pošťačku, jak si to uhání přes křižovatku k jinému domu. Napadlo nás, že když zvonila, tak to bylo asi důležité, že ji třeba ještě doženeme. Když jsme přišli ke dveřím a tudíž i ke schránce, tak tam ležel na zemi balíček z Číny. Nestačili jsme valit oči.

Asi za dva dny se situace opět opakovala, ale to už jsme pošťačku stihli dohonit. Zeptali jsme se jí proč nechává balíčky takto volně ležet před dveřmi? Její odpověď nás opravdu zarazila! Doručovatelka říká:„Když vidím, že je před barákem zaparkované nejaké auto, tak je určitě někdo doma. Tak zazvoním a někdo si pro balíček přijde.“ Jestli tomu tak opravdu je, tak to už si paní doručovatelka neověřuje. Snažili jsme se jí vysvětlit, že obyvatelé domu mohou být i na výletě na kole, na procházce nebo třeba na dovolené u moře. Ale dle jejího výrazu to nevypadalo, že by vážnost dané situace pochopila. My potom otevíráme na Aliexpress spor / reklamaci, že nám nebyl balíček doručen. Ale co když ho jen pošťačka nechala ležet před dveřmi a někdo si ho prostě vzal?

 

★ Zrušení účtu na Aliexpress

Věděli jste, že Vám můžou za neoprávněné otevírání reklamací zrušit účet na Aliexpress? Podívejte se na článek, kde se dozvíte, co je a co není povoleno při otevírání sporu. 

 

Přidejte své zkušenosti  a obrázky do diskuze

Budeme rádi pokud se s námi podělíte o své zkušenosti s Českou poštou a jak jste danou situaci řešíte vy. Můžete samozřejmě napsat i kladnou recenzi, protože určitě nechceme všechny doručovatele házet do jednoho pytle. Připravili jsme pro Vás otevřenou diskuzi na téma Kuriózní případy s doručením – Česká pošta, kam můžete volně psát a přidávat fotografie. Své zkušenosti a názory můžete také napsat do komentáře pod článek. Snad se brzy situace s doručováním balíčků zlepší a my všichni budeme moct psát jen kladné ohlasy.

 


alisuperstar-logo

POZOR: Bez této pomůcky raději na Aliexpress nenakupujte! Co všechno pomůcka umí?

1. Srovnává ceny produktů

2. Zobrazí cenovou historii produktů

3. Přepočítá ceny na české koruny - Kč

4. Ověří důvěryhodnost prodejce

5. Vyhledává podle obrázků

6. Odkazy na značkové zboží

7. Hlída Vám ochrannou lhůtu

Více informací najdete na www.AliSuperstar.cz a taky v našem podrobném článku , kde vysvětlujeme, co všechno doplněk umí a jak ho používat.

Přidat do prohlížeče CHROME

Přidat do prohlížeče OPERA

Přidat do prohlížeče MOZILLAZapojit se do diskuze

Český Aliexpress a nákupy z Číny? Naše návody v češtině Vám pomůžou s nákupy na Aliexpress. Kvalitní články a naše recenze vybírají ty nejlepší obchody na Aliexpress.

Český Aliexpress - Ali v češtině

Více:
Clo a dph aliexpress cina 5
Nový celní kodex od 1.5.2016 – zdraží se Vám balíčky z Číny a Aliexpress ?

Od 1.5.2016 nabude v platnost nový celní kodex. Vyjádření celní správy o odbavování zásilek si můžete přečíst v jejich článku - Nákupy přes internet...

Zavřít