CLO, DPH a elektronika na Aliexpress – detailní informace

1
4349


Pokud jste se rozhodli objednávat zboží ze zahraničí, v našem případě z Aliexpress , je důležité myslet nejen na to, že jste ušetřili spoustu peněz, ale i na případné dálší náklady s tím spojené. Směřuji tím k nákladům jako je CLO a DPH. Před objednáním zboží byste si měli mít jasno v tom, kdy budete platit poplatky, jaké poplatky budete platit a proč byste vlastně něco platit měli? V případě, že nevíte na některou z těchto otázek odpovědět, tak je tento článek přesně pro Vás 🙂

Na internetu najdete mnoho různých informací ohledně toho jak to na celnici funguje. Cílem tohoto článku je Vám poskytnout sjednocené údaje i s názorným výpočtem. Informace  jsou orientované na soukromé osoby, protože podmínky pro podnikatele se mohou lišit. Čerpáno bylo z těchto zdrojů:


Obecné informace

Link na zjištění výšky CLA pro Českou republiku

Odbavování poštovních zásilek – nákup přes internet

Česká pošta a zásilky ze zahraničí

1. Co je to DPH?

DPH nebo daň se platí při objednávkách, jejichž celková hodnota (tedy cena zboží i s poštovným) je vyšší než 22 EUR. V tomto případě je to 21% z celkové částky. V zemích Evropské unie je nutnost platit DPH nad 22 eur všude stejná. Jediné odlišnosti jsou v konečné výši DPH. Například na Slovensku je to 20% a v Německu jen 19%.

 

2. Co je to CLO?

CLO nebo celní poplatek se vybírá při objednávkách, jejichž vlastní hodnota (tedy jen samotná cena zboží) je vyšší než 150 EUR. Výše cla se liší v závislosti o jaké zboží se přesně jedná.

 

3. Kdy tedy budu platit poplatky?

Clo a DPH jsou poplatky, které se týkají všech objednávek ze zemí třetího světa. To, ale neznamená, že zrovna ta vaše objednávka bude zpoplatněna. O čem vlastně mluvím?

Celnice jako taková, nemá reálný přehled o tom, co se ve vaší objednávce nachází, dokonce netuší ani cenu. Může se tedy stát, že i když byla vaše objednávka dražší než 22 eur, přijde k vám bez problémů a bez poplatků domů. Jak je to možné?

  • Celník odchytí váš balíček, ve kterém byly letní šaty za 25 eur. Na balíku je však napsáno – 2 trička a cena 15 eur. Balík je malý, váha přibližně odpovídá 2 tričkům a celník nemá co řešit. Pro jistotu to ještě nechá projet rentgenem, jestli tam náhodou nebude něco jiného. Rentgen sice hodně ukáže, ale rozhodně vám neukáže zda je tam poskládané tričko nebo šaty. V tomto případě tedy celník propouští balíček k vám domů.

Co kdyby si ani po rentgenu a uvedené ceně nebyl celník jistý?

  • V takovém případě vám balík zadrží a v blízké době dostanete upozornění o jeho zadržení. Poštou nebo emailem dostanete všechny informace – tedy jaké doklady je potřeba dodat na celnici a proč vám byl balíček zadržen. Po poskytnutí všech informací celník zjistí, že váš balíček přesáhl částku 22 eur a tudíž spadá pod povinnost zaplatit z nej DPH. V blízké době vám bude doručen balík na dobírku. Tato dobírka je vlastně DPH + poplatek za zpracování a zastupování poštou (tento poplatek je poplatek pošty a s celnicí nemá nic společného).

Víte, že od 1.5.2016 platí nový celní kodex ? Čtěte článek o tom, zda se Vám zdraží balíčky z Číny a Aliexpress.

 

4. Jaké budu vlastně platit poplatky?

Velmi jednoduše a zkráceně.

Balík do 22 eur – neplatíte nic

Balík nad 22 eur do 150 eurplatíte DPH (21 % z ceny zboží včetně poštovního poplatku) + poplatek za zpracování a zastupování poštou nebo kurýrní společností

Ukázkový výpočet výsledné částky:

Zboží objednané v hodnotě 80 eur. Poštovné v tomto případě nebylo žádné.

21 % z 80 eur – 16,8 eur.

K těmto 16,8 eurům připočteme poplatek za zastupování poštou či kurýrní společností (kolem 5 eur v případě pošty, kurýrní společnosti mají různé poplatky a jsou dostupné na jejich domovské stránce)

Balík nad 150 eur – platíte CLO + DPH + poplatek za zpracování a zastupování poštou nebo kurýrní společností

V případě objednávky nad 150 eur se jako první údaj počítá CLO a tedy se mění způsob počítání DPH!

Ukázkový výpočet výsledné částky:

Zboží objednané za 160 eur. Poštovné do této ceny nezapočítávají. Podle charakteru objednávky zjistíme výši cla. V našem případě to bude lustr z plastu (clo je ve výši 4,7%).

Výpočet CLO – 4,7% ze 160 eur = 7.52 eur

Výpočet DPH – 21% ze 167.52 eur (160+ 7.52) = 35,18 eur

Výsledná částka potřebná na zaplacení tedy bude 7.52 + 35,18 =  42,7 eur . K této částce si vždy musíte připočítat poplatek za zastupování poštou nebo kurýrní společností.

 

5. Proč platím poplatky já a ne prodejce z Aliexpress ?

Poplatky za dovoz zboží platí vždy příjemce. Tyto poplatky nelze zpětně vymáhat a tedy to ani nezkoušejte. Většina prodejců má na svých stránkách upozornění, že za jakékoli celní poplatky nese odpovědnost kupující.

Doufám, že vám článek pomohl zorientovat se alespoň trochu v záklandních pojmech týkajících se CLA a DPH. Pokud ne a máte další otázky, využijte prosím prostor pro komentáře níže! Další užitečné informace najdete například v diskuzi na portálu Alirecenze.cz a také na CeskyAli.cz. Jelikož je problemika odbavování poštovních zásilek ze zahraničí rozsáhlým tématem, tak se můžete těšit na další pokračování.

CLO

 

 

 

Články ohledně nákupu elektroniky z Aliexpress sice ještě zpracované nemáme, ale určitě se na článek v tomto duchu můžete těšit! Zatím přineseme informaci, která může mnohé z vás potěšit a udělat nakupování elektroniky z Číny zajímavější. Jednání již proběhly, Evropská Unie bude muset CLO zrušit, pokud se samozřejmě neodvolá (lhůta pro odvolání je 21.09.2015) a muselo by se jednat opět. Pokud by k dohodě došlo, určitě vás budeme opět informovat.

Momentálně je clo na elektroniku ve výšce od 3 do 11%, v závislosti na druhu zboží a pár ušetřených procent jistě potěší nejednoho nakupujícího. Netřeba ale zapomínat, že clo na mobilní telefony je momentálně clo nulové a tohoto poplatku se netřeba vůbec obávat. A aby pro Vás bylo nakupování na Aliexpress, co nejjednodušší, tak doporučujeme stránky www.AliRecenze.cz. Můžete tam přidávat recenze na zboží zakoupené na Aliexpress. Už teď tam najdete přes 1000 recenzí od ostatních nakupujících. Dále je zde pro Vás připravená rozsáhlá diskuze o Aliexpress. Nemusíte se bát na cokoliv zeptat 🙂 Pokud hledáte ověřené prodávající a produkty, tak ty najdete v sekci produkty na www.CeskyAli.cz. Pro další super tipy a vychytávky o nakupování na Aliexpress se přidejte na FB stránku Aliexpress – Realne fotky & InspirationA jestli Vám nesedla velikost objednaného oblečení nebo jste si jen objednali větší balení doplňků do domu, tak je prodejte v Aliexpress BAZARU na stránce www.AliManiacky.cz.

Příjemné nákupy a hlavně co nejméně problémů s celnicí.

Danka Wawreková

 

Databáze odpovědí Aliexpress

1 komentář

  1. V článku chybí informace, že pokud je u objednávky uvedena cena dopravy 0.00, tak vám celní úřad napočítá obvyklou cenu dopravy z destinace a poté tedy výpočet DPH je takto: ověřená cena + cena dopravy a z tohoto 21% DPH a k tomu samozřejmě poplatek za celní řízení. Takto to bylo v mém případě..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno