Nový zákon od roku 2021. Konec levným nákupům z Číny kvůli DPH?

0
1401
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdičky (10 350hlasů, průměr: 4,90 z 5)
Loading...

Nakupování na Aliexpress je skvělé v tom, že tam pořídíte super věci za velmi nízkou cenu. V posledních letech se nakupování v Číně (Aliexpress, GearBest, eBay, DealExtreme) rozmohlo tak, že už ani pošta nestíhá balíčky doručovat. Pro některé nakupující se stal Aliexpress téměř zábavnou drogou. Pokud si dnes nakoupíte zboží v hodnotě do 22 eur, tak je osvobozeno od DPH a jde mimo celníky. Podívejte se jaké změny nás čekají od roku 2021.

 

Nový zákon – zrušení stávajícího osvobození od DPH v roce 2021

Každý členský stát v Evropské Unii má stanovenou vlastní výši DPH. V České republice je základní DPH 21 % a na Slovensku 20 %. V případě, že byla hodnota objednaného zboží do 22 eur, tak jste se platbě DPH a kontrole na celnici vyhnuli. EU však přišla s novými pravidly, kde budete muset platit DPH i u objednávek nižší hodnoty, než 22 eur. Tato novinka by měla být platná od roku 2021 a vztahuje se na země mimo EU. V současné době si musí každý členský stát upravit podmínky pro svoji zemi. Jak budou vypadat podmínky pro ČR ještě tedy není známo.

 

Prodloužení dodací doby

Další nevýhodou nového zákona by bylo prodloužení dodací doby zboží. Představte si kolik denně dorazí do naší země balíčků z Číny. A každý jeden balíček bude muset projít celní kontrolou! Nabízí se otázka, kdo celní kontrolu zaplatí a kolik bude stát? To vše byste se měli dozvědět až členské státy tento nový zákon zakomponují do svého lokálního práva.

 

Jak se vyhnout placení cla a DPH?

  1. objednávat z Evropských skladů – takto funguje například v současné době na GearBest nebo třeba i u některých prodejců na Aliexpress
  2. domluvit se s prodejcem, aby objednávku zaslal jako soukromá osoba s průvodním dopisem, že se jedná o dárek

Čínské obchody se určitě budou snažit vymyslet způsob, jak nepřijít o své zákazníky. Možná se dočkáme nového centrálního skladu i od Aliexpress. Ovšem tady je situace výrazně komplikovanější, než např. u GearBest. Aliexpress je totiž prostředník pro tisíce obchodníků, kteří využívají jeho portál k prodeji. Kdežto GearBest funguje např. jako Alza.cz, který je jako jeden prodejce s vlastním skladem a zbožím. Budeme se tedy muset nechat překvapit, co pro nás naše vláda a prodejci v Číně a na Aliexpress připraví.

 

Nakupte si už teď

Pokud se Vám něco líbí a chcete se vyhnout placení DPH, tak si objednejte zboží už teď. Samozřejmě si nezapomeňte před nákupem přidat do prohlížeče doplněk Aliexpress Superstar pro sledování historie cen a převod na české koruny.

 

Celé znění nového zákona najdete přímo na stránkách Evropské Unie.

 

Současnou situaci cla a DPH si přečtěte v tomto článku

>> Kdy se platí CLO a DPH? <<

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno