Nový celní kodex od 1.5.2016 – zdraží se Vám balíčky z Číny a Aliexpress ?

3
1650

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdičky (658 hlasů, průměr: 4,89 z 5)

Loading...

Od 1.5.2016 nabude v platnost nový celní kodex. Vyjádření celní správy o odbavování zásilek si můžete přečíst v jejich článku – Nákupy přes internet od 1.5.2016. Na internetu probíhají diskuze o tom, že se bude platit clo již od 1 kč. Je tomu opravdu tak?

Prodraží se mi od května nakupování v Číně?

Ne, neprodraží. Nový celní kodex má zabránit podvodům, proto budou kontroly balíčků přísnější. Ten, kdo nakupuje v Číně již delší dobu, tak se s prodejcem domluvil, aby mu na balík napsal „Gift“. To mělo celníky přesvědčit, že se jedná o dárek a tudíž byste se vyhnuli platbě DPH. Teď Vám dohoda s prodejcem stačit nebude. Jako další změnu celní správa uvádí, že se k hodnotě zásilek přicházejícím ze zemí mimo Evropskou unii bude nově započítávat také poštovné. Tady je rozpis plateb dle cen balíčků.

Clo a dph aliexpress cina Od 1.5.2016

Dárek – pokud se jedná o dárek ze země mimo EU a nepřesahuje hodnotu 45 eur, tak je osvobozen od platby DPH. Musíte, ale doložit, že se opravdu jedná o dárek. A dárce musí být fyzická osoba. Poslední podmínkou je, že zboží nesmí být obchodního charakteru. Budete muset doložit, že jste za dárek opravdu neplatili.

Balík do 22 eur – neplatíte nic

Balík nad 22 eur do 150 eurplatíte DPH (21 % z ceny zboží včetně poštovního poplatku) + poplatek za zpracování a zastupování poštou nebo kurýrní společností

Balík nad 150 eur – platíte CLO + DPH + poplatek za zpracování a zastupování poštou nebo kurýrní společností

V případě objednávky nad 150 eur se jako první údaj počítá CLO a tedy se mění způsob počítání DPH!

Co se tedy bude přesně měnit od 1.5.2016?

Povinnosti kolem CLA a DPH zůstanou tedy stejné, ale po novém k nim přibudou další. Pokud budou v objednaném balíčku i výrobky, které podléhají dohledu orgánů veřejné správy, bude se vyžadovat jejich povolení.

Například, pokud si někdo v minulosti kupoval zbraně na paintball nebo luky, mohl je dovézt na Slovensko bez jakékoliv licence či průvodního zbrojního listu. Nově bude muset předložit i platnou licenci, kterou vydává ministerstvo hospodářství.

Podobně to je i s léčivy, které po novém bude vyžadovat povolení. Je však otázkou, jak to bude fungovat a kolik to bude stát. K dispozici není ani seznam výrobků, na které je třeba povolení. Státní ústav pro kontrolu léčiv či Česká obchodní inspekce nevěděli říci, zda budou vydávat nové podklady.

Nemusíte se tedy bát objednávat z Aliexpress. Celníci pouze chtějí zabránit podvodům, kterých v poslední době přibylo. Určitě se podívejte na články Clo a DPH na Aliexpress a na Celnice a Aliexpress – otázky a odpovědi.

Aby pro Vás bylo nakupování na Aliexpress, co nejjednodušší, tak doporučujeme stránky www.AliRecenze.cz. Můžete tam přidávat recenze na zboží zakoupené na Aliexpress. Už teď tam najdete přes 1000 recenzí od ostatních nakupujících. Dále je zde pro Vás připravená rozsáhlá diskuze o Aliexpress. Nemusíte se bát na cokoliv zeptat 🙂 Pokud hledáte ověřené prodávající a produkty, tak ty najdete v sekci produkty na www.CeskyAli.cz. Pro další super tipy a vychytávky o nakupování na Aliexpress se přidejte na FB stránku Aliexpress – Realne fotky & InspirationA jestli Vám nesedla velikost objednaného oblečení nebo jste si jen objednali větší balení doplňků do domu, tak je prodejte v Aliexpress BAZARU na stránce www.AliManiacky.cz.

 

3 KOMENTÁŘE

  1. jak to tedy bude – kdyz zasilka vstoupi do celniho rizeni, tak se prece musi zaplatit celni rizeni postovne, takze se asi cena zbozi zvedne o tyto castky? a plati to pro zasilky odeslane po 1.5. nebo pro vsechny, i ty ktere byly odeslany driv?

  2. Už jsem měla to „štěstí“ s těmi jejich propočty… Nevíte náhodou, zda se dá nějak zažádat o změnu dopravní společnosti?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno