42. Celnice a Aliexpress – otázky a odpovědi

3
4029


Aby pro Vás bylo nakupování na Aliexpress, co nejjednodušší, tak tady máme další zajímavý článek. V minulém článku o CLE a DPH jsme si vysvětlili základní pojmy. Co a kdy platit a jak platit. Pokud jste ho zmeškali, nečetli nebo si ho už nepamatujete, najdete ho zde. Co ale s otázkami, které mohou přijít později? Na ty si odpovíme v tomto článku.

DŮLEŽITÉ: Došlo ke změně pravidel od 1.7.2021. Věnujte pozornost novým článkům Co se změní od 1.7.2021 a jak se vyhnout vysokým poplatkům? nebo Přehledně: Co mám dělat když mi dorazí zboží po 1.7.2021? Sledujte web ceskyali.cz, kam budeme přidávat další informace.

Balík byl zadržen na celnici, ale je to jen obyčejný šátek za 2 dolary. Co s tím?

Celník přibližně ví co se v balíku nachází, ale s jistotou to opravdu neví. Rovněž netuší, zda cena opravdu nepřesáhla limit 22 eur. Vše, co musíte udělat je poslat na celnici všechny potřebné dokumenty. Balík Vám bez problémů a bez jakýchkoliv poplatků doručí běžným způsobem.

 

Co jsou to ty „všechny potřebné dokumenty“?

Všemi potřebnými dokumenty se rozumí:

  1. Výpis z Vaší objednávky – tedy co jste si objednali a za jakou cenu.
  2. Výpis z Vašeho účtu – opět se jedná a doklad ceny. Tento bod je povinně volitelný. Někteří celníci ho všakvyžadují a někdy se obejdete i bez něj. Pokud chcete mít vše co nejdříve doma, tak doporučuji odeslat všechno najednou. V případě, že by celníkovi tento výpis chyběl, dostanete informaci o tom, že ho musíte dodat.
  3. Žádost o zastupování poštou v celním řízení (tento bod je opět povinně nepovinný). Zastupovat se v celním řízení můžete i sami, ale je lepší nechat celé vybavovačky poště. Záleží na Vás.

 

Slyšela jsem o super tricích jako nápis Gift nebo nižší částka na balíku. Jak to funguje?

Spousta lidí si chybně myslí, že za Dárek tedy Gift, se neplatí žádné poplatky. Opak je ale pravdou. Gift je stejně zpoplatněn jako obyčejné balíky. Rozdíl je jen v limitu, který se při dárku posouvá z 22eur na 45eur. Od této částky se na něm uplatní stejné DPH jako na obyčejném balíku. Pokud byste to ale přesto chtěli zkusit, určitě Vás bude zajímat jak přesně bude celník vědět cenu, ze které Vám to DPH vypočítá. Říkate si,  vždyť je to dárek, já cenu nevím. Celník si ji najde. Na internetu se podívá na zboží, o které se jedná a najde si přibližnou částku, za jakou se dané zboží dá koupit. Snadno se tedy může stát, že zatímco jste vy reálně zaplatili 25 eur, celníkovi vyjde částka 82 eur. Ale nebojte se. Pokud celníkovi doložíte zaplacenou sumu, tak se Vás tento scénář týkat nebude.

 

A jak je to s nižší částkou?

Prodejci skoro pořád píší na balík nižší částku, ale i tak to není záruka, že nebude muset platit. Pokud objednáváte 5 kabelek za 50 eur a prodejce na balík napíše cenu 5 eur – opravdu, ale opravdu to celník nesežere. Ten balíček bude velký a těžší a tedy podezřelý. Pokud už chcete nižší částku použít – zkuste to, ale prodejci vždy napište jakou částku má zadat, tak aby nebyla příliš nízká. Pokud Vám bude  balík zadržen, tak ani nízká cena na balíku Vám.

 

Jdu si objednat šaty za 80 eur. Projdou mi vůbec přes celnici?

Celnice si Vaše zboží opravdu nenechává jen proto, že je za vyšší cenu. Jediné co vás v tomto případě zajímá je kolik budete platit DPH, nikoli zda vám zboží dají nebo ne. V tomto případě tedy platí – 20% z celkové ceny zboží (tedy cena zboží spolu s poštovným).

 

Cena na výpisu z objednávky a na výpisu z účtu se dá přece zfalšovat!

Zfalšovat v dnešní době se dá opravdu velmi mnoho věcí. Berte však na vědomí, že za zfalšování dokumentů Vám hrozí větší trest, než za zaplacení DPH nebo CLA.

 

Přišel mi balík, mám zaplatit CLO / DPH nebo obojí. Pro mě je to vysoká suma, co mám dělat?

Doporučuji příště objednávat pouze v případě pokud jste připraveni tyto poplatky zaplatit. Nejen, že jste ztratili s objednávkou určitý čas, ale můžete se připravit i o část peněz.  Pokud už, ale tato situace nastala a musíte se balíku vzdát, tak ho nechte poslat zpět prodejci. Stačí poslat na celnici vyplněné „Prohlášení adresáta“. Nezapomeňte, že prodejci nenesou odpovědnost za zaplacení CLA nebo DPH. Připravte se na možnost, že Vám prodejce nebude chtít vrátit celou čásku peněz. Rozhodně nenechávejte balík bez odezvy nevyzvednutý na celnici! Tento balíček propadá celnici a je jen na ní co s ním udělá. Pokud tedy prodejce nemá své zboží, nemá proč přijít o peníze.

 

Celnice a vše s ní spojené je opravdu rozsáhlé téma, zákony se mění a jako každá jiná práce s lidmi je někdy nálada důležitější, než to co tvrdí zákon. Nezapomeňte si přečíst souvisejíčí článek s objednáváním fejkového zboží zde.

Aby pro Vás bylo nakupování na Aliexpress, co nejjednodušší, tak doporučujeme stránky www.AliRecenze.cz. Můžete tam přidávat recenze na zboží zakoupené na Aliexpress. Už teď tam najdete přes 1000 recenzí od ostatních nakupujících. Dále je zde pro Vás připravená rozsáhlá diskuze o Aliexpress. Nemusíte se bát na cokoliv zeptat 🙂 Pokud hledáte ověřené prodávající a produkty, tak ty najdete v sekci produkty na www.CeskyAli.cz. A jestli Vám nesedla velikost objednaného oblečení nebo jste si jen objednali větší balení doplňků do domu, tak je prodejte v Aliexpress BAZARU na stránce www.AliManiacky.cz.

Databáze odpovědí Aliexpress

3 KOMENTÁŘE

  1. Prosim o radu.na celnici mi ceka balicek.jsou to fixy za 32dolaru.bez postovneho,byl to free siping. A ja ted nevim jestli poslat zpet a zkusit po prodejci aby mi vratil nejake penize zpet nebo nevhat proclit?nevite nekdo kolik muziu byt veskere poplatky? Vim ze poste budu platit 195kc za zastupovani ale dal?diky za rady!

  2. Prosím o radu, na celnici mi ceká balíček, je to Thermomix TM6 Limited BLACK Edition, za 700 EUR nákup přes Amazon, a teď chtějí doplatit 820EUR. Já to odmítla. Tak mi bylo řečeno, že zboží bude 90 dní na celnici a po-té se vrátí zpět prodejci, který mi vrátí peníze. Prosím o radu.

    • Dobry den, s amazonem vam zde bohuzel nemuzeme pomoct, nenakupujeme tam vubec, takze nevime jake maji prodejci podminky. Poradte se prosim primo na podpore amazonu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno