Časté otázky a problémy s celním řízením od 1.10.2021, reklamace, poplatkový lístek, zrušení plné moci u pošty, celní dluh, DPH, IOSS

18
3346
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdičky (693 hlasů, průměr: 4,99 z 5)
Loading...

Dnem 1.10. se nakupování na Aliexpress změnilo jen minimálně a to v povinnosti podávat v určitých případech celní prohlášení. Z každé zásilky do 150 EUR se totiž od 1.7 automaticky platí DPH přímo na Aliexpress. Důležité informace o DPH jsme psali před týdnem v našem článku Přesné informace o DPH od 1.10 na Aliexpress. Mění se vůbec něco a znáte IOSS číslo?

Aktualizace z 13.7.2021 : Určitě si přečtete tento nový článek o tom, že nákupy budou ještě lepší než byli doteď. Čtetě zde: Levné zásilky z Aliexpress ZŮSTÁVAJÍ. AliExpress otevře logistické centrum v Polsku před 11.11.2021

Z důvodu množících se problémů a otázek okolo zásilek, jsme kontaktovali celní správu České republiky. Požádali jsme je o vyjádření, proč dochází k tomu, že Česká pošta automaticky vyřizuje v některých případech celní řízení za občany bez podepsané plné moci. Již před 1. 7. 2021 celní správa a Česká pošta projednávali zastupování občanů v celním řízení a Česká pošta přislíbila, že nebude automaticky vyřizovat celní hlášení. Pouze se souhlasem zákazníka. Skutečnost je poněkud jiná a na podnět ze serveru ceskyali.cz se tím v příštím týdnu bude celní správa zabývat a následně jednat a ověřovat s Českou poštou, aby k tomu nedocházelo. O všem Vás budeme informovat jako první zde na webových stránkách. Nezapomeňte se přihlásit k odběru novinek Přihlášení k odběru novinek nebo notifikaci na webu (zvoneček v  právem spodním rohu), ať se o nových informacích hned dozvíte.

Jaký by měl být správný postup po objednání balíčku z Aliexpress?

 1. Objednám si zboží na Aliexpress.com (duležité přečist předem)
 2. Udelám si celní prohlášení předem přes eCeP (pokud znám číslo zásilky, je to nejlepší  a nejlevnější varianta) nebo počkám, až balíček dorazí do ČR.
 3. Počkám, až mě Česká pošta kontaktuje ohledně celního řízení. Rozhodnu se, zda si budu dělat celní prohlášení sám nebo mě bude zastupovat ČP (www.postaonline.cz/celni-rizeni – ZDARMA pouze do konce října 2021).
 4. Zadám veškeré údaje pro celní řízení přes eCeP nebo je vyplním na stránkách České pošty www.postaonline.cz/celni-rizeni a to včetně IOSS čísla (tohle číslo je důležité a říká, že jste již na Aliexpress zaplatili daň).
 5. Po skončení celního řízení mi Česká pošta odešle balíček domů bez jakýchkoliv poplatků.
 6. Při tomto postupu byste nic navíc platit neměli. Více se dozvíte dále v článku.

Jaký druh doručení mám vybrat při objednávce na Aliexpress, abych nemusel vůbec nic vyřizovat?

Pokud vyberete tento druh dopravy (který ale není vždy zdarma, ale stojí cca 10-40 Kč), tak by Vám měl balíček přijít domů bez jakéhokoliv podávání celního prohlášení. Tento balíček jde totiž přes překladiště v EU (např. Belgie) a celní řízení tedy probíhá v jiném členském státě EU. Do ČR tedy přijde balíček již proclený a doručený přímo k Vám domů.
Díky této dopravě bude mít sledovací číslo na konci písmeno F . Balíčky končící na písmeno F nepodléhají povinnosti celního prohlášení. Volbou dopravy Aliexpress Standard Shipping Vám zboží přijde mnohem rychleji, než obyčejnou dopravou – Free Shipping.

aliexpress standard shipping

POZOR: Doprava přes Aliexpress Standard Shipping ale není u každého produktu dostupná. Ale máme pro Vás řešení, jak najít stejný produkt na Aliexpress u jiného prodejce, kde tato doprava Aliexpress standard shipping k dispozici je. Stačí mít v prohlížeči přidanou pomůcku Aliexpress superstar a pomocí ní naleznete stejný produkt, častokrát i za levnější cenu. Pomůcka Vám kromě jiného zobrazí cenovou historii, jak se cena za poslední rok vyvíjela, zobrazí cenu v českých korunách, přeloží celý Aliexpress do češtiny, umožní Vám vyhledávání v češtině, takže nemusíte používat překladač. Aliexpress superstar Vám český výraz přeloží automaticky sám. Již 30 000 lidí si od nás nechalo poradit a využívá tento doplněk ke každodenním nákupům. Nakupujte i Vy chytře a nekupujte zbytečně předražené věci. Jde to opravdu i levně, pokud víte jak na to.
Kolik Vás bude stát zastoupení Českou poštou. 

Přímo na stránkách České pošty je k nahlédnutí tento ceník. A jak je vidět v bode č. 2, tak v režimu IOSS je pro soukromou spotřebu vyřízení ZDARMA (do Řijna 2021).

1. ZBOŽÍ DO HODNOTY 150 EUR PRO SOUKROMOU POTŘEBU (ZVLÁŠTNÍ CELNÍ REŽIM). Tento bod neplatí pro nákupy na Aliexpress do 150 EUR. 

1. Adresát dodá všechny potřebné údaje a zmocní ČP na www.postaonline.cz/celni-rizeni 97 Kč (cena je osvobozena od DPH)
2. Bez součinnosti adresáta 150 Kč (cena je osvobozena od DPH)

 

2. ZBOŽÍ DO HODNOTY 150 EUR PRO SOUKROMOU POTŘEBU (REŽIM IOSS -> platí pro Aliexpress)

Bez DPH S DPH
1. Adresát dodá všechny potřebné údaje a zmocní ČP na www.postaonline.cz/celni-rizeni v režimu IOSS Akční cena 0,00 Kč Akční cena 0,00 Kč
2. Bez součinnosti adresáta v režimu IOSS Akční cena 0,00 Kč Akční cena 0,00 Kč

 

POZOR AKTUALIZACE: Akční cena 0 Kč je platná u České pošty pouze do konce října 2021. Pak už se bude za službu platit. Přes eCeP to ale bude stále zdarma. Doporučujeme si tedy zvyknout na systém eCeP.

ceska posta cenik celni deklarace

 

Reklamace služby nesprávně vyměřené odměny za službu Celní deklarantství a žádost o opravu nesprávně vyměřeného Celního dluhu

Pokud zjistíte, že Vám byl nesprávně vyměřen celní dluh, máte právo požádat o zajištění opravy nesprávně vyměřeného celního dluhu.

Uvedeme příklad: Česká pošta za Vás již udělala celní deklaranství, ale bez Vaší součinnosti. Česká pošta si myslí, že DPH jste nezaplatili a řídí se tím, že balíček nemá IOSS číslo. Tím pádem po Vás chce za celní deklaraci 150 Kč (Tabulka 1 bod 2 Bez součinnosti adresáta) a zároveň Vám celní úřad vyměří DPH. České poště chyběla jedna velmi zásadní informace a to, že Váš balíček je z Aliexpress, které má IOSS číslo a tím pádem jste už DPH platili. Poplatek za celní deklaranství ve výši 150 Kč a vyměřená suma DPH byla stanovena chybně. Váš poplatek by měl být správně celkem 0 Kč.
Příklad 1: Obrázek od FB uživatele, který by měl reklamovat celní deklaranství a žádat o opravu dluhu.

celni deklarace 1

Příklad 2: Obrázek od FB uživatele, který by měl reklamovat celní deklaranství a žádat o opravu dluhu.

celni deklarace 2

Správný postup: Česká pošta za Vás udělá celní deklaranství, s nebo bez vaší součinnosti. Uvede IOSS číslo do zásilky. Za celní deklaranství dle ceníku České pošty neplatíte nic (Tabulka 2 bod 1 a 2 ). DPH Vám celní úřad nevyměří žádné, protože jste již zaplatili DPH v režimu IOSS na Aliexpress.
Pokud se tak nestalo, podejte žádost o reklamaci služby nesprávně vyměřené odměny za službu Celní deklarantství a žádost o opravu nesprávně vyměřeného Celního dluhu.

Žádost o opravu lze uplatnit prostřednictvím podání zaslaného na adresu:

 1. prostřednictvím elektronické podatelny [email protected]
 2. poštou na adresu Vyměňovací pošta Praha 120, K Hrušovu 293/2, 220 00 Praha 10 – Štěrboholy
 3. osobně na jakékoliv podací poště.

Ve většině případů chybí v celním řízení IOSS číslo Aliexpress (IM5280002556). Češka pošta totiž neví, že balíček je z Aliexpress a tím pádem provede celní řízení bez tohoto důležitého čísla. Provedete žádost o opravu a řeknete jim IOSS číslo Aliexpress. Vyměřené DPH a poplatky poště by měly být nulové.

Dali jste už někdy České poště plnou moc, aby vás zastupovala v celním řízení?

Pokud ano, tak Česká pošta každý váš balíček automaticky vyřídí v celním řízení. S tím jsou spojené náklady a zásilka se tak může prodražit. Pokud se ale jedná o zásilku z Aliexpress, který má IOSS číslo, tak by celní zastupování mělo být provedeno zdarma viz ceník České pošty výše. Akční cena ZDARMA je platná u České pošty pouze do konce Října 2021. Pak už se bude za službu platit. Přes eCep to ale bude stále zdarma. Doporučujeme si tedy zvyknout na systém eCep.

Věděli jste, že si můžete zrušit u České pošty plnou moc?

Plnou moc u České pošty lze zrušit přes e-mail, není třeba vyplňovat žádný formulář. Stačí napsat na obecný email [email protected] a požádat o zrušení. Nezapomeňte do emailu napsat adresu, na kterou byla plná moc udělena. Pokud jste se stěhovali, tak doporučujeme napsat více adres.

Budete i nadále nakupovat na Aliexpress?

Závěr:

Nakupování na Aliexpress v režimu IOSS do 150 EUR by se nemělo prodražit a cena, kterou zaplatíte na Aliexpress je konečná cena vaší zásilky.

Pokud máte nějaký problém s celním řízením, placením poplatků České poště nebo že vám vyměřil celní úřad DPH, i když jste ho automaticky na Aliexpress platili v režimu IOSS, tak nám prosím napište celý Vás případ do komentáře pod tento článek a zároveň se řiďte pokyny v našem článku. Našim cílem je, aby nákup na Aliexpress probíhal bez problémů od objednání až do doručení balíčku, stejně jak je tomu i v Německu.

 

 

18 KOMENTÁŘE

 1. No, ono stačí u Aliexpress hledat zboží které má „VAT include“ a nic dalšího neřeším.Nic v tomto případě tady neplatím a ani nevyplnuju žádné formuláře skrze proclení apod.A pak je druhá varianta…kdy zaplatím DPH prodejci na Aliexpress, kdy těsně před platbou poskoci finální cena o DPH a opět ať to pošle Číňan odkudkoli….tady už žádné lejstra nevypisuju, protože proc?Protože Česká pošta má s Ali smlouvu a tak jim prodejce údaje zanese do systému a já tady už nic neřeším.Takže vlastně trošku pro mě zbytečný humbuk, protože pokud jde většina zásilek přes EU tak neřeším vůbec nic a jede se jako před 1.7. či 1.10. A pokud jde z Číny tak zase zaplatím už na Ali a tady mi to nemůže nikdo stopnout skrze dohodu mezi ali a poštou…Měl jsem objednáno tak 30 balíčků a ani u jednoho jsem nezaznamenal jakýkoliv chaos který se na facebooku popisuje.A to nešly všechny přes EU.Žádná lejstra a prokazování…Pokud odvedu prodejci DPH tak nemá jakékoliv zadržení zásilky zde opodstatnění.Proto nevím k jakým by muselo dojít okolnostem abych byl vyzván k nějakému doplňování.

  • Dobry den, na Aliexpress urcite nemusite hledat zbozi, ktere ma DPH v cene. Veskere zbozi, ktere na Aliexpress mate a ktere smeruje do EU, tak ma automaticky DPH v cene. To ze nevyplnujete zadne formulare a ze se vas nic z toho netyka znamena, ze asi umite spravne nakupovat na Aliexpress a vybirate spravnou dopravu. Zasilku z Ciny Vam urcite muze kdykoliv stopnout a vyzadovat od Vas udelani celniho prohlaseni. Neni to bezne, ale probihaji i namatkove kontroly, pokud se celni sprave neco nezda. Jinak mame stejnou zkusenost jako vy, od zacatku nakupovani na Aliexpress (rok 2014) jsme jeste jednu jednou nedelali zadne celni prohlasovani. A to jsme si objednavali zasilky o hodnote vyssi nez 150 EUR. Je v tom potreba i kousek stesti.

 2. Dobrý den,já nenakoupila na Alli,ale u firmy Rivalenti,nikde nebylo psáno,že je zboží z Číny,před týdnem mi přišlo,abych vyplnila nějaké formuláře od pošty,zatím předběžná cena asi 250,-Kč,zatím nemám balíček a to jsem platila cenu halenky předem.Chtěla jsem ji na svatbu,ta už dávno byla,firma Rivalenti dělá mrtvého brouka,chtěla bych peníze za nedodanou vrátit,ať si balíček nechají,prosím o radu jak postupovat v tomto případě.Děkuji

  • Dobry den, bohuzel nezname firmu Rivalenti. Z toho co pisete predpokladame, ze se jedna o zasilku z tretich zemi, tedy podlehajici celnimu rizeni. Nase stranky a i clanek je formovany pro uzivatele nakupujicich na Aliexpress. I Vas proto doporucime zde nakupovat, protoze se Vam nestane, ze s Vami nebude nekdo komunikovat, nebo ze Vam nevrati penize.

 3. Dobrý den!

  Reklamoval jsem u ČP to jejich proběhlé celní řízení (samozřejmě bez součinnosti aby měla ČP větší rito) a přišla mi odpověď:
  „Dobrý den,
  doložte prosím objednávku nebo fakturu s číslem IOSS a pak mohu podat žádost na Celní úřad.
  Kód IOSS může být také například uveden ve vaší komunikaci s podporou Aliexpressu.
  Bohužel pro celní účely nestačí jeho uvedení v textu emailu, tak jak jste to napsal.
  Děkuji za pochopení“
  Fakturu jsem nikdy žádnou na Ali nenašel, takže musím napsat na podporu Ali? Nebo je tam někde faktura přede mnou dobře schovaná?

 4. Dobry den,
  nemohli byste popsat postup pri nakupu zbozi za vice nez 150 EUR z Aliexpresu? Co je kde potreba vyplnit elektronicky aby si to clovek mohl proclit sam?

  • Dobry den, nejlepsi odpoved najdete asi zde: https://celnicka.cz/zasilky-nad-150-eur

   Zásilky nad 150 EUR se řeší ve standardním celním řízení, nevyužijete zde aplikaci eCeP. Svěřte celní prohlášení svému přepravci. Pokud nemáte zkušenosti se standardním celním řízením, je nejjednodušší svěřit svůj případ dopravci.
   Dodáte dopravci údaje, které bude potřebovat a plnou moc pro vaše zastoupení v celním řízení. Dopravce za vás vše vyřídí a při převzetí zásilky mu zaplatíte vyměřené DPH, clo a poplatek za zastupování.

   Musím využít zastupování dopravcem v celním řízení?
   Samozřejmě nemusíte, ale je třeba mít na paměti, že standardní celní řízení není zdaleka tak jednoduché jako práce s aplikací eCeP.

   Proto vřele doporučujeme obrátit se na služby vašeho dopravce, ten zpravidla má s celním řízením zkušenosti a ušetří vám tím pádem mnoho času. Standardní celní řízení je nutné použít rovněž pro podnikatelské zásilky. Zde se dozvíte jak máte postupovat i v případě, že zásilku dostáváte jako fyzická osoba pro vaši potřebu a zároveň pokud hodnota zásilky přesahuje 150 EUR

 5. Potřebuji vyplnit celní prohlášení a zastavil jsem se na kolonce odesílatel . Nemám adresu na Aliexprse .Tak nevím jak dokončit . Dál mi to nepustí. Na stránkách Aliexpressu jsem adresu nenašel. Můžete mi jí poslat na email.

 6. Pokud mi byl zaslán balíček omylem a nechci ho převzít. tzn. ani platit clo, atd. jak nejlépe postupovat. Děkuji

  • Postupujte tak, ze balicek neprevezmete, nereagujte na vyzvu a balicek se za nekolik dnu vrati zpet k prodejci. Dejte si jen pozor na ochrannou lhutu, aby jste mohli otevrit spor pro vraceni penez.

 7. Dobrý den, nevím jak zadat v aplikaci E-Cep číslo zásilky z čínského e-shopu. Aplikace nabízí jen jediného dopravce, Českou poštu. Číslo čínského dopravce nejde zadat. Co s tím??

 8. Dobrý den, objednala jsem z Ali v listopadu zboží v hodnotě cca 40 kč. Zboží přišlo asi po 2 měsících českou poštou a rovnou s doplatkem 200Kc bez předchozího upozornění. V objednávce bylo uvedeno free shipping a pak doručování jako combined delivery- přitom to přišlo samostatně. Za dva dny potom přišla podobné zboží opět s minimální hodnotou a opět doplatkem 200Kc. Prosím, je možné tomuto nějak předejít nebo jak můžu postupovat, abych se tomu vyhnula. Doplatek se mi zdá přemrštěný v porovnání s hodnotou zboží. V objednávce bylo uvedeno VAT included. Dekuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno